Pierwszy Ogólnopolski Festiwal Chórów w Miłakowie

Eucharystii przewodniczył ks. Biskup Prof. dr hab. Julian Wojtkowski z Olsztyna. Razem z ks. Biskupem uczestniczyli o. Arkadiusz Czaja gwardian klasztoru i ks. Kanonik Kazimierz Lewandowicz z Ornety. Przełożony klasztoru - jako główny organizator - przywitał wszystkich przybyłych na uroczystości, szczególnie ks. Biskupa i chórzystów wraz z dyrygentami oraz przedstawicieli władz Rzeczypospolitej Polskiej i samorządowych. Kościół wypełnił się ludźmi po brzegi. Po Mszy Świętej odbyła się część artystyczna. Jako pierwszy wystąpił młodzieżowy zespół chóralny „Pace e Bene” z Miłakowa pod batutą Magdaleny Rawskiej. Chór istnieje już od 20 lat. Zespół nagrał 3 płyty. Koncertował w wielu miejscach w Polsce, a swym śpiewem ubogaca uroczystości kościelne i wydarzenia parafialne. Na swoim koncie ma też sukcesy odniesione w konkursach. Ostatni to I miejsce na Festiwalu Piosenki Religijnej w Kowalewie Pomorskim. Zespół „Pace e Bene” uczestniczył w tworzeniu pieśni do musicalu Misterium Męki Pańskiej, które grane było w wielu miastach Polski, jak i za granicą. Cyklicznie prowadzi adorację Najświętszego Sakramentu jak również niektóre nabożeństwa. Wykonali utwory: „A gdy oni wieczerzali”, „Patrzę matko przez łzy”, „Dziś idę walczyć mamo” i „Wśród tylu dróg”. Kolejnym uczestnikiem festiwalu był Chór Parafialny „Oremus” istniejący przy Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Miłakowie. Początek chóru to rok 2012, a pierwszym dyrygentem była Honorata Siergun. W 2014 roku w powiększonym już składzie i przy współpracy z zespołem parafialnym ,,Pace e Bene”, chór zaprezentował się podczas Orszaku Trzech Króli w Miłakowie. Od czerwca 2017 roku do kwietnia 2018 roku w formie warsztatów chór prowadziła dyrygent Magdalena Białecka, a od maja br. chór ,,Oremus” ponownie powrócił pod batutę Honoraty Siergun. Chór zaśpiewał utwory: ,,Serce wielkie nam daj”, ,,O Ty co mieszkasz sam w moim sercu na dnie”, ,,Modlitwa obozowa” i „Chwalmy Pana i śpiewajmy”. Następnie zaprezentował się Chór „Pięciolinia” z Lini z Województwa Pomorskiego. W latach siedemdziesiątych XX wieku zaczął funkcjonować jako chór parafialny. Swoim śpiewem uświetnia uroczystości religijne i państwowe. W swoim repertuarze chór posiada także pieśni w języku kaszubskim. Przełomem w działalności chóru było uczestniczenie w koncertach Pierwszej Pasji Kaszubskiej. W 2009 roku wraz z chórem „Lutnia” z Luzina chór „Pięciolinia” nagrał płytę „Wëcmanim Panie”. Z okazji 50-lecia powstania Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, chór wystąpił w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Czterokrotnie z chórem „Lutnia” z Luzina chórzyści wystąpili w toruńskiej Telewizji „TRWAM”, śpiewając w języku kaszubskim pieśni bożonarodzeniowe, wielkopostne, wielkanocne i maryjne. W 2011 roku chór otrzymał medal „Za zasługi dla Powiatu Wejherowskiego”, a w 2016 roku i 2017 roku zdobył III miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Religijnej – „Pater Noster” w Strzepczu. Dyrygentem chóru jest Jan Szulc – organista w lińskim parafialnym kościele, a prezesem chóru jest Edmund Szymikowski – emerytowany dyrektor Gminnego Domu Kultury w Lini. Chór zaśpiewał pieśni: „Gwiazdo Zaranno”, „Niebno droga”, „Rota” i „Ojcze nasz”.

«  1  [2]  3  4  »

sobota,