Pierwszy Ogólnopolski Festiwal Chórów w Miłakowie

Miłakowo kolejny raz stało się miejscem wielkiego wydarzenia, tym razem nie tylko o zasięgu wojewódzkim, ale także o randze krajowej. 24 czerwca 2018 roku w Uroczystość Narodzenia Świętego Jana Chrzciciela odbył się „Pierwszy Ogólnopolski Festiwal Chórów”. Wydarzenie to zaliczono do wielkich wydarzeń religijno-kulturalnych w naszej Ojczyźnie, wpisujące się w obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Inicjatywa ta, jak i profesjonalna organizacja, stojąca na wysokim poziomie, odbiła się szerokim echem w naszym kraju. Popłynęły do organizatorów, jakimi byli franciszkanie wraz z radą mieszkańców, słowa uznania od władz kościelnych i państwowych, a także od znanych osób z dziedziny sztuki i polityki. Sam pomysł zorganizowania festiwalu w Miłakowie okazał się trafny, a był autorstwa o. Arkadiusza Czaja gwardiana klasztoru i Zbigniewa Atrachimowicza parafianina a zarazem przewodniczącego rady mieszkańców. Patronat nad imprezą otoczyło wiele instytucji religijno-państwowych. Nowatorskim pomysłem organizatorów była formuła festiwalu, polegająca na tym, że z racji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, każdy uczestniczący chór w festiwalu został ogłoszony zwycięzcą. Natomiast każdy chórzysta biorący udział w festiwalu otrzymał nagrodę, ufundowaną przez wielu osób i instytucji, wśród nich od franciszkanów, rady mieszkańców, Senatorów Rzeczpospolitej Polskiej, Wojewody Warmiński-Mazurskiego oraz Starosty i Radnych Powiatu Ostródzkiego. Należy podkreślić, że wszystkie występy stały na wysokim poziomie przygotowania i kunsztu artystycznego. A poziom ten wynikał z tego, że uczestniczące w festiwalu chóry należą do renomowanych i nagradzanych na festiwalach w Polsce i na świecie. Święto chórów rozpoczęło się uroczystą Mszą Świętą w przepięknym XIV wiecznym kościele pw. św. Elżbiety i św. Wojciecha w Miłakowie.

[1]  2  3  4  »

piątek,