Kościół parafialny p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego.


Kościół katolicki w stylu neogotyckim budowano w latach 1866-1869.

Budowa przebiegała dość szybko, gdyż jeszcze tego samego roku obiekt sakralny wzniesiono w stanie surowym. Ostatecznie wybudowano orientowaną świątynię salową, reprezentującą urzędową, zdecydowanie funkcjonalną odmianę stylu neogotyckiego, utrzymaną w tradycji szkoły berlińskiej. Usytuowano ją na planie wydłużonego prostokąta, zamkniętego od strony wschodniej wyodrębnioną absydą flankowaną dwiema zakrystiami, natomiast od zachodniej – wydzieloną wieżą na planie kwadratu. W 1895 roku podano wymiary obiektu sakralnego – długość – 89 stóp, szerokość – 43 stopy i wysokość – 34 stopy. Kościół ku czci Podwyższenia Krzyża Świętego konsekrował ks. biskup Filip Krementz  4 lipca 1869 roku.

Bogu i ludziom dzięki

Z serdecznymi podziękowaniami za okazane wsparcie modlitewne, a także materialne podczas malowania kościoła parafialnego.        Bóg zapłać   

PAŹDZIERNIK A.D. 2019

 

 

Panie Jezu Chryste, Pasterzu naszych dusz,

prosimy Ciebie za wszystkich, których wybrałeś sobie do tej parafii.

 

Zachowaj ich w świętej łasce i miłości Twojej. Niechaj z Ciebie czerpią wciąż nowe życie. Daj nam dzisiaj Chleb Życia.

Niech nasza parafia wzrasta i uświęca się na obraz i podobieństwo Twoje. Prosimy za naszych kapłanów, by byli wzorem wiary i życia z wiary. Błogosław ojcom rodzin, by pokazywali jak godnie mierzyć się z

trudnościami tego świata. Otocz swą opieką matki, aby uczyły pięknej miłości. Otocz opieką naszą młodzież, by nie bała się odkrywania Miłości i Prawdy    w swoim życiu. Niech nasze dzieci będą bezpieczne.

Prosimy Cię szczególnie za tych, którzy smucą się i cierpią,

za wszystkich chorych, niedołężnych, za wdowy i sieroty.

Ty, o Panie, wspomóż samotnych, prowadź bezdomnych, bądź nadzieją umierających. Zmarłym daj pokój i zbawienie.

Maryjo, Matko Kościoła, wstawiaj się za nami do Twojego Syna. Wyjednaj nam ducha miłości, która nigdy nie ustanie.    

Amen.

W niedzielę 1 grudnia br. w kościele parafialnym pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Miłakowie odprawiana została Msza św. dziękczynna za pomyślny przebieg malowania i odnowy świątyni. Uroczystej Mszy św. przewodniczył o. Dariusz Szymaniak – Proboszcz Parafii i Gwardian Klasztoru w Miłakowie, który na wstępie wyraził wdzięczność Panu Bogu za Jego opatrzność podczas trwania prac remontowych. Następnie wszystkim parafianom i ludziom dobrej woli, którzy wsparli modlitewnie, logistycznie, a także materialnie to dzieło nie szczędząc swojego czasu, zdolności, możliwości i gestów życzliwości. 

W uroczystości udział wzięli: Zbigniew Babalski – Poseł na Sejm RP wraz z małżonką. Na jego ręce popłynęły słowa wdzięczności dla Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego za dofinansowanie prac renowacyjnych. Wiele ciepłych słów o. Dariusz skierował pod adresem p. Celiny Winnickiej, która była nieocenionym wsparciem w pokonaniu gąszczów dokumentacji. Towarzyszyli jej Radni Rady Powiatu Ostródzkiego p. Edmund Winnicki  oraz p. Zbigniew Zabłocki.

 

Trwając w dziękczynieniu zapraszamy wszystkich do odwiedzenia naszego kościoła parafialnego w Miłakowie, który to w tym roku świętuje swoje 150-lecie konsekracji. 


Remont kościoła parafialnego … trwa.

Jak już było zapowiadane od 1 października trwa remont w kościele parafialnym p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Miłakowie. Prace postępują planowo i całość nabiera nowego wyglądu. Najwięcej pracy pochłaniają kruchta i zakrystia, gdzie zostały skute do cegły tynki i kładzione są nowe. Całość ścian malowana jest farbą o kolorze starej bieli według zaleceń konserwatora zabytków.


Cieszy bardzo duże zaangażowanie parafian i grup duszpasterskich, które składają ofiary na remont. Do pełnej sumy jaka jest potrzebna pozostało uzbierać  13 000 złotych. A całą sumę jaka jest przewidziana na remont musimy mieć uzbieraną do końca października.  Niech wszelka ofiarność będzie przejawem troski o Dom Boży w którym jako wierzący gromadzimy się na modlitwie wokół żywego Boga.


Dlatego ponownie zwracam się z prośbą o ofiary na ten cel, a zarazem bardzo dziękuje za wszelką życzliwość i ofiarność już okazaną.

 


Nieustannie również polecamy sprawę remontu Panu Bogu w modlitwie różańcowej, do której wszystkich zachęcam każdego dnia o 17:30.

Remont - malowanie kościoła

Kościół Parafialny przy klasztorze Zakonu Braci Mniejszych

kościół parafialny w Miłakowie

Kościół filialny p.w. Św. Elżbiety w Miłakowie

kościół w Miłakowie

Zapraszamy do kościoła w środku

www.spacery.panoramicart.pl/milakowo

Dzisiaj jest

czwartek,
07 grudnia 2023

(341. dzień roku)

 

Święta

Czwartek, I Tydzień Adwentu
Rok B, II
Wspomnienie św. Ambrożego, biskupa i dr Kościoła

BIULETYN PARAFIALNY

Licznik

Liczba wyświetleń:
3782046